badanie słuchu tympanometryczne (tympanogram)

Badanie tympanometryczne (tympanometria) jest jednym z rodzajów badania słuchu, które pozwala ocenić stan i funkcjonowanie ucha środkowego. Badanie to wykonuje się przede wszystkim u dzieci, gdyż pomaga ono rozpoznać jedną z najczęstszych przyczyn niedosłuchu u dzieci, a więc wysiękowe zapalenie ucha środkowego.

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego (wysięk, płyn w uchu środkowym) najczęściej pojawia się w wieku dziecięcym, może powstać w wyniku ostrego zapalenia ucha środkowego lub na skutek przewlekłego upośledzenia drożności trąbki słuchowej i zaburzeń w wentylacji ucha środkowego. Ten ostatni powód często towarzyszy przerostowi migdałka gardłowego, dlatego tak ważne w diagnostyce przerostu migdałka gardłowego, jest badanie tympanometryczne.

Badanie tympanometryczne jest krótkim, bezbolesnym badaniem, podczas którego laryngolog przystawia do ucha sondę z miękką końcówką, a aparat sam wykonuje badanie, którego wynik wyświetla się na ekranie w postaci wykresu. Wykresy mogą być różnego kształtu i w zależności od tego wyróżnia się tympanogram typu A, B lub C. Tympanogram typu B świadczy o obecności płynu w uchu środkowym.

tympanogram

GDZIE PRZYJMUJĘ

Jestem dostępny dla Państwa w gabinetach w Łodzi i Zgierzu. W nowoczesnej łódzkiej klinice Centrum Laryngologii prowadzę konsultacje, a także wykonuję zabiegi operacyjne w znieczuleniu ogólnym. W gabinecie w Zgierzu wykonuję badania endoskopowe oraz zabiegi w znieczuleniu miejscowym.
Uwaga – wszystkie zabiegi oraz badania endoskopowe wykonywane są w indywidualnie ustalonych terminach, zawsze po wcześniejszej wizycie konsultacyjnej.

Centrum Medyczne Wamed

Gabinet Konsultacyjny

Zgierz, ul. Dąbrowskiego 6/8

Rejestracja tel. 42 710 14 36

wamed-zgierz.pl

Bałuckie Centrum Laryngologii

Gabinet Konsultacyjny

Łódź, ul. Zagajnikowa 29

Rejestracja tel. 500 350 192.

centrumlaryngologii.pl