Badanie endoskopowe to obecnie „złoty standard” w diagnostyce chorób nosa. Przy zastosowaniu endoskopu i kamery możemy dokładniej ocenić wygląd błony śluzowej jam nosowych, wielkość małżowin nosowych, skrzywienia przegrody nosowej, możemy precyzyjniej określić rodzaj wydzieliny w przewodach nosowych, a także dostrzec niewielkie zmiany, niewidoczne w zwykłym badaniu.
Dzięki technice endoskopowej obraz uzyskiwany na ekranie jest powiększony, co ułatwia rozpoznanie małych zmian przerostowych, polipów czy guzów.
Badanie endoskopowe migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdałka) pozwala bardzo dokładnie określić jego wielkość, strukturę i wygląd, uwidocznić stan zapalny błony śluzowej czy też zalegającą w migdałku wydzielinę. Daje też możliwość określenia kierunku przerostu migdałka gardłowego, czy występuje ucisk i zablokowanie ujścia gardłowego trąbki słuchowej, co może powodować u dzieci niedosłuch. Bywają sytuacje, że przerost trzeciego migdałka jest tak duży, że wciska się on przez nozdrze tylne do jamy nosowej. W takiej sytuacji należy jak najszybciej usunąć przerośnięty migdałek.
Badanie endoskopowe migdałka gardłowego jest wykonywane przez nos, po zastosowaniu miejscowego znieczulenia, dzięki temu jest ono dla dziecka bezbolesne i pozwala na uniknięcie stresu, a często i bólu występującego podczas zwykłego badania migdałka.