Polipy nosa to „groniaste” twory (przypominają nieco grona winogron), będące uwypukleniami błony śluzowej, wywodzącymi się z zatok sitowych i rejonu kompleksu ujściowo-przewodowego. Polipy nosa są objawem przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej nosa i zatok przynosowych o złożonej , wieloczynnikowej etiologii, a ich obecność świadczy o znacznym zaawansowaniu procesu zapalnego. W etiopatogenezie polipów istotną rolę odgrywa również alergia. W początkowej fazie rozwoju polipy pojawiają w obrębie kompleksu ujściowo-przewodowego i są najczęściej niewidoczne w zwykłym badaniu laryngologicznym. Dopiero, gdy powiększą się i zaczną już dawać wyraźne objawy obturacji nosa, można je dostrzec w przewodach nosowych „gołym okiem”. Dlatego tak ważnym badaniem w diagnostyce polipów, jest badanie endoskopowe jam nosa.
Leczenie polipów nosa jest złożonym i wieloskładnikowym zagadnieniem. Najczęściej wymaga szerokiego podejścia obejmującego zarówno leczenie operacyjne, jak i zachowawcze. Zabieg operacyjny pozwala „udrożnić” nos i stworzyć odpowiednie warunki dla leków podawanych donosowo, mających na celu opanowanie stanu zapalnego błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.
Endoskopowa operacja usunięcia polipów nosa (polipektomia) przy użyciu noża ssąco-obrotowego (shavera) to obecnie najnowocześniejsza i najlepsza metoda leczenia operacyjnego polipów nosa, którą z powodzeniem stosuję w swojej praktyce. Shaver jest urządzeniem, które zasysa polipy i rozdrabnia na drobne kawałeczki. Dzięki temu polipy nie są „wyrywane”, nie ma ciągnięcia i szarpania tkanek, co sprawia, że unika się uszkodzenia sąsiednich tkanek, oszczędza się zdrową błonę śluzową. Mniejsze też jest krwawienie podczas zabiegu. To wszystko sprawia, że proces gojenia jest lepszy i szybszy.