Metoda bipolarnej ablacji śródtkankowej (RAVOR, Celon) jest skuteczną metodą wykorzystywaną w leczeniu chrapania oraz łagodnej postaci obturacyjnych bezdechów sennych (OBS).
Plastyka podniebienia miękkiego metodą bipolarnej ablacji śródtkankowej jest bezpiecznym, małoinwazyjnym zabiegiem, wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Polega na umieszczeniu elektrod wewnątrz tkanek podniebienia miękkiego i wykonaniu koagulacji tkanek bez naruszenia ciągłości błony śluzowej. Podczas zabiegu termoablacji w tkankach wytwarza się jałowy stan zapalny, a po pewnym czasie w tych miejscach powstaje blizna, która usztywnia i skraca okolice podniebienia miękkiego. Brak cięć i przerwania ciągłości tkanek, a zamiast nich minimalne wkłucia w obrębie błony śluzowej powodują niewielkie dolegliwości w okresie pooperacyjnym.
Usztywnienie tkanek podniebienia miękkiego daje dobre wyniki w leczeniu chrapania, jednak u niektórych pacjentów konieczne jest poszerzenie zabiegu i dodatkowe wykonanie plastyki języczka i łuków podniebiennych (uvulopalatoplastyka).